В РНД відбувся захід до Дня визволення Маріуполя від російських окупантів і сепаратистів

Сьогодні, 13 червня, в великому глядацькому залі Буського РНД за участю керівництва району, учасників АТО, школярів, громадськості відбувся захід до 4-ї річниці визволення м.Маріуполь від російських окупантів і сепаратистів.

Саме 13 червня силами добровольчого батальйону МВС "Азов", за підтримки Національної гвардії і добровольців з "Дніпро-1" відбувся штурм і звільнення міста, а ця спецоперація стала переломним моментом в гібридній війні Росії проти України.
Перед учасниками заходу виступили з промовами та словами вдячності захисникам України голова райдержадміністрації Петро Мороз, голова районної ради Богдан Глова. Також слово мав бойовий волонтер і учасник АТО Олександр Саримсаков, який був безпосереднім свідком подій червня 2014 року в Маріуполі.
Виступаючі та ведуча акції Любов Огороднік відтворили в хронологічному порядку події, які передували звільненню міста, розповіли про його стратегічне та економічне значення, героїзм визволителів.
надалі присутні переглянули документальну кінострічку "Звільнення Маріуполя", а заступник голови РДА Тетяна Сай розповіла учасникам бойових дій про можливості часткової компенсації при купівлі вартості житла та про нові правила пільгового перевезення пасажирів.
Вела захід методист РНД Любов Огороднік.

Довідково. До 12 червня 2014 року сепаратисти контролювали приблизно 80% території Донецької та Луганської областей, де проживало близько 6 мільйонів жителів і вироблялося майже чверть ВВП. Під їх контролем перебував і Маріуполь з заводами оборонпрому - "Азовсталь", меткомбінат імені Ілліча, "Азовмаш". Вони мали і мають стратегічне значення для оборони України, так як саме на них, і більше ніде в країні, не виготовляється броня для танків і бронемашин.
Маріуполь був дуже важливий в стратегічному плані для Путіна. Україна не могла без виробничих потужностей на території міста збирати бронетехніку для власної армії.

Передісторія захоплення Маріуполя

З середини квітня 2014 Маріупольська міськрада була під контролем банд сепаратистів. Вони наводили жах на місцевих жителів і показували, що тепер їм належить влада в місті. Маріуполь перейшов під повний контроль бойовиків після трагедії 9 травня, коли терористи по команді з Москви штурмували міське УВС.

Після цього сепаратисти заблокували бетонними блоками кілька вулиць у центрі міста, захопили кілька адміністративних будівель і обладнали укріпрайон для відбиття можливих атак з боку ВСУ. Міліція, СБУ та прокуратура були повністю паралізовані, а багато їх співробітники вже готувалися приміряти на себе російську форму.

Українські військові контролювали тільки маріупольський аеродром, де базувалися лише кілька сотень нацгвардійців, військових ЗСУ і півтори сотні добровольців з батальйону "Азов". Основні сили стягнули до Слов'янська, де вже протягом місяця безуспішно намагалися оточити банду Ігоря Гіркіна.

Спецоперація по звільненню Маріуполя

На штурм Маріуполя направили 150 бійців спецбатальйону "Азов", 2 роти спецбатальйону "Дніпро", 2 роти Національної гвардії і спецназ МВС. Місто взяли в оточення військові і нацгвардійці. Силам АТО протистояли від 60 до 80 озброєних бойовиків.

О 4:50 ранку в Маріуполі почалася активна фаза спецоперації зі звільнення міста. У бій вступили штурмові групи "Азова", перед якими стояла мета - взяти під контроль банк на вулиці Грецькій. Саме в цьому укріпленому будинку розташувалась штаб-квартира терористів.

В українських воїнів були в розпорядженні кілька імпровізованих бронемашин на базі КАМАЗів і УРАЛів. На них встановили кулемети і вони повинні були стати основною силою вогневого удару.

За підсумком складної операції було ліквідовано декілька бойовиків і затримано понад 20 осіб. При цьому ніхто з мирних жителів Маріуполя серйозно не постраждав. Через недосвідченість бійців оточення міста, і відсутність жорсткої команди на тимчасове затримання кожного, багатьом сепаратистам вдалося втекти з міста, прикинувшись мирними жителями.